Veckobrev v. 12

Hej! Hoppas ni har haft en bra vecka för det har vi! Vi har nu gjort klart alla nationella prov i ämnet svenska.  Som vi skrev förra veckan har detta gjort att eleverna har haft nerverna på utsidan men också gjort mycket bra ifrån sig. Vi har efter varje genomfört prov bjudit eleverna på frukt och macka där de har suttit i korallen med Safka, Ziad och Tim. Stort tack till de och deras engagemang. Utöver nationella proven har vi också arbetat med andra ämnen. I matematik har vi arbetat med uppställning i addition och subtraktion. Vi har en liten diagnos kvar och sedan har vi avslutat även det kapitlet. I SO fortsätter vi med våra kontinenter och hav. I engelska fortsätter vi med våra böcker kapitel för kapitel. Nästa vecka skriver vi nationella prov i matematik. Hoppas ni får en bra helg med fint väder. Allt gott, Ninorta

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.