Veckobrev v.14

Hej

Vi har haft en kortvecka med riktigt aprilväder. I dag (fredag) har eleverna blivit vaccinerade, det blev lite stökiga och oroliga lektioner som följd. På torsdag kommer Malena att vara ledig och en vikarie som de träffat tidigare ersätter henne på matematik och no lektionerna.   

Kort information om skolarbetet:

Sv

Eleverna har läst och gjort kamratbedömning på texten Pojken och hunden. Vi har börjat skriva dikter. Tillsammans kommer vi att välja ut några dikter från klassen som sedan skickas vidare till en poesitävling.

So – religion

Grupparbetet som handlar om diktatur och demokrati är nu klart och eleverna kommer att redovisa sina arbeten nästa vecka. Efter redovisningarna fortsätter vi med hur demokratin i Sverige och de grundlagar vi har. 

Ma

Vi har börjat med procent och fortsätter med det även nästa vecka.

No

I no har vi testat hur de fem ännu okända ämnena blandas med jod och grönkålssaft.  

Eng

Vi har läst och översatt en text som handlar om Norge. Alla har sedan fått välja ett engelskspråkigt land att skriva om.  De ska beskriva var landet ligger tex vilka länder som angränsar, hur naturen ser ut i landet, vilket klimat det har, vad huvudstaden heter mm.

Läxa

Läsa ur en bok i minst 20 min/dag. Boken ska vara på svenska.

Titta på Lilla aktuellt minst 2 avsnitt/vecka (finns på svt Play) ett avsnitt är ca12 min.

Träna på multiplikationstabellerna 0 – 6 förhör sker 16/4.

Mvh. Charlotta Waltin

Mail: charlotta.waltin@edu.sigtuna.se

Tel: 072-8576664

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.