Veckobrev v. 18

Hej

Även fast det varit en kort vecka med endast tre skoldagar har vi hunnit med en hel del.

I matematiken repeterar vi uppställning både i addition och subtraktion. I so har vi lärt oss lite om de vanligaste fåglarna i Sverige och i no har vi fortsatt att prata om trafik. I svenska har vi börjat läsa – Handbok för superhjältar, där vi arbetar med läsförståelse, att läsa mellan raderna och läsa bortom raderna.

I dag var vi på författarbesök och fick träffa illustratören Agnes och författaren Elias som berättade om hur de arbetar när de skriver och illustrerar en bok.

Nästa vecka får vi besök av Anna som kommer att börja arbeta som lärare i 2b till hösten vilket innebär att vi blir två lärare i klassen. Annika som varit med sedan första klass är kvar på skolan men i annat uppdrag.

Mvh. Lotta

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.