Veckobrev v.37

Känns som om veckorna bara rusar fram och vi har nu hunnit en hel månad in på terminen. I onsdags hade vi en mycket lyckad skoljogg där alla deltog med glädje.

Vi har nu hunnit med hälften av utvecklingssamtalen och fortsätter med resterande på onsdag nästa vecka. På måndag har vi inte någon idrott. Idrotten flyttas till torsdag då vi fått tid för bad/simning i simhallen.

I matematiken har vi arbetat med likheter och olikheter, vi har även löst lästal tillsammans på tavlan. I svenskan har vi börjat med ng-ljudet och med läsförståelse. I so och no fortsätter vi med hösten vi har pratat om vad ekorren gör på vintern, varför träden tappar sin gröna färg på löven, varför en del fåglar flyttar. I tisdags tog vi en promenad till skogen där tittade vi på olika träd tex skillnaden på gran och tall. Vi hittade ett flyttblock och pratade om hur det hade hamnat där. I dag arbetade eleverna med sin IUP under elevens val.

Ha en trevlig helg.

P.S! Glöm inte badkläder och handduk på torsdag.

Lotta

Ett svar på ”Veckobrev v.37”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *