Veckobrev v.38

Hej.

Vi har haft en bra vecka och vi har fått mycket gjort.

I svenskan har vi gjort klart kapitel två i Resan till skatten, övat på vokaler och konsonanter. I matematiken har vi arbetat med addition, subtraktion, lästal och en del har som extrauppgift även provat på multiplikation. I so och no har vi fortsatt arbetet med närområdet och hösten.

I tisdags när vi hade musik och eleverna skulle sjunga månadssången sjöng de så bra så att Hanna (musikläraren) tappade bort texten. Nästa vecka är Hanna bortrest och vi får prova  att ha musik själva.

I torsdags hade vi ett bra besök i simhallen och ett flertal elever kunde simma mycket mer än 25 m i stora bassängen. Bra gjort!

Utvecklingssamtalen är avklarade och jag vill särskilt tacka alla föräldrar för ert engagemang, många bra frågor, trevliga funderingar och förslag på vad vi kan göra mm.

Önskar alla en trevlig helg// Lotta

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.