Veckobrev v.42

Hej alla

Nu är hösten här med regn, rusk, mörker och kallt men även med tända ljus och vackra färger.

Kort information om skolarbetet:

Sv

Vi fortsätter att skriva artiklar till tidningen Tingvallabladet som vi förhoppningsvis kommer att ge ut efter lovet.

So, geografi

Vi har bara två delar kvar på Geografens testamente att titta på och jobba med. Jag hoppas att vi hinner med de två avslutande delarna innan lovet. Efter lovet kommer eleverna att få ett prov på Nordens geografi.

Ma

Eleverna fortsätter att arbeta med kapitlet geometri.

No

I no fortsätter arbetet med hjärnan och nervsystemet.

Eng

Vi arbetar med The book about me och med nyheter på enkel engelska.

Vecka 43

Ons 21/10 besöker vi naturskolan. Bussen hämtar oss kl 8.10 vi beräknas vara tillbaka senast kl 14.00. Eleverna får lunch från matenheten men vill de ta med egen matsäck, frukt eller smörgås går det naturligtvis bra. De får ej ta med godis, läsk, chips, kakor eller choklad.

Önskar er en trevlig helg

Mvh. Charlotta Waltin

Mail: charlotta.waltin@edu.sigtuna.se

Tel: 072-8576664

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *