Veckobrev v.45

Hej! I matematik har påbörjat kapitlet om multiplikation och division. Det går bra och eleverna får repetera. I svenska har vi arbetat i zick zack och vi har pratat om återberättande text. Eleverna fick skriva en återberättande text om vår utflykt som vi gjorde i tisdags och vi har arbetat med den hela veckan. De har finslipat och tittat igenom den noga. I so/no fortsätter vi med skogen och klimatet i Sverige. Vi var iväg och åkte skridskor i tisdags och eleverna gillade det. Jag frågade om de ville åka dit igen och det ville de. Vi bestämde tillsammans att vi åker till Pinbackshallen igen på måndag den 18/11 kl 12.00. Vi åker skridskor mellan 12.30-14.00. Sedan tar vi bussen hem. Vi beräknas vara åter ca 14.30 Nu börjar också det kalla och blöta vädret att hålla i sig ordentligt. Detta innebär att eleverna behöver ha extrakläder med sig för att kunna byta. Ta hand om varandra så ses vi igen på måndag! Trevlig helg!  /Ninorta

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.